Zákon o ochraně oznamovatelů (Whistleblowing) účinný od 1. 8. 2023
V reakci na směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie, byl schválen zákon č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, kdy musí povinné orgány, kterými jsou
- Státní orgány. Služební úřady podle zákona o státní službě mají již VOS zavedeny a bude postačovat jejich modifikace odpovídající požadavkům Směrnice.
- Orgány územních samosprávných celků (orgány krajů a obcí s více než 10 000 obyvateli). Obce mohou VOS sdílet, zejména v rámci dobrovolných svazků obcí. U krajských úřadů, magistrátů, městských úřadů a obecních úřadů se bude ve většině případů jednat o zcela novou agendu. Lze nicméně očekávat, že se nebude jednat o složitou či počtem řešených oznámení administrativně náročnou agendu, která by nutně vyžadovala přijetí nových zaměstnanců nebo zajištění některých činností, včetně zřízení samotného VOS, komerčními subjekty.
- Další orgány, instituce a právnické osoby, které jsou veřejnými zadavateli, tedy včetně všech mateřských, základních škol a školských zařízení, které měly k 1. 1. 2023 (a pak vždy k 1. 1. daného kalendářního roku) 50 a více zaměstnanců,
musí od 1. 8. 2023 zajistit ochranu Oznamovatele, kterým je fyzická osoba, která se v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností dozvěděla o protiprávním jednání, které porušuje právní předpis spadající do jedné z oblastí vymezených Směrnicí a tuto skutečnost oznámila prostřednictvím VOS, EOS nebo uveřejněním, případně přímo příslušným orgánům veřejné moci (např. policejní orgán, státní zástupce, orgán správního trestání). Pokud je oznamovatel pracovníkem povinného subjektu, který spolupracuje (je ve smluvním vztahu) s jiným povinným subjektem dopouštějícím se relevantních protiprávních jednání, má možnost tuto skutečnost oznámit jak v rámci „svého“ VOS, tak v rámci VOS subjektu, u něhož k protiprávnímu jednání dochází.
a musí nastavit Vnitřní oznamovací systém (VOS) – , který povede k utajení totožnosti oznamující osoby a třetích osob a ochraně informací uvedených v oznámení. Totožnost oznamovatele není možné sdělit bez jeho výslovného souhlasu třetí osobě ani orgánu, s výjimkou zákonem stanovených výjimek (např. případ dožádání ze strany orgánů činných v trestním řízení podle trestního řádu).
a musí zajistit funkci Příslušné osoby, která se bude jednotlivými oznámeními oznamovatelů zabývat, a to v zákonných lhůtách a která vypracuje zprávu a doporučí řešení podaného oznámení za zachování anonymity oznamovatele.
Toto vše a další poradenství v rámci WB Vám pomůžeme aplikovat ve Vaší organizaci. Neváhejte se na nás obrátit.